OAZA Świętochłowice


INTERNETOWE FORUM RUCHU ŚWIATŁO-ŻYCIE W ŚWIĘTOCHŁOWICACH


#1 2008-03-18 23:39:04

micialka

nieśmiały kwiatuszek

6271066
Zarejestrowany: 2006-10-23
Posty: 620

Patriotyzm

Czy MY, współczesna Polska młodzież, potrafilibyśmy iść na śmierć za swoją Ojczyznę? Czy dla chwały, czy może z czystej miłości do POLSKI? Czy potrafilibyśmy postawić na honor, który tak wielu już bezimiennych, młodych Polaków zawiódł przed oblicze śmierci? Czy z ochotą walczylibyśmy KU CHWALE OJCZYZNY ?!?!?!?


"A biada milczącym o Tobie, że mając mowę, stali się niemymi."
/św. Augustyn/

Offline

 

#2 2008-03-19 15:22:10

Basia:-)

kwietny pączek

Zarejestrowany: 2007-03-17
Posty: 215

Re: Patriotyzm

no co Ty?? ja mam walczyć za tych wszystkich spasłych kaczorów, tusków, kaczmarków i innych: aktorów, słynnych gwiadz. Oni nigdy nie chwyciliby za broń. W powstaniach w historii Polski kto walczył na ulicach? premier, prezydent? nie, zwykli ludzie, bez broni, zazwyczaj młodzi. I niepotrzebnie, bo i tak by nie wygrali. Tak jak to powiedział św. Rafał Kalinowski:
"Ojczyzna nie krwi, której do zbytku przelało się na niwach Polski, ale potu..potrzebuje"
są kraje, którym udało się dzięki pracowitości uzbroić armię, a POlska? zawsze było źle, chyba tylko jak panował Stanisław August  Poniatowski to Polska przeżywała złoty wiek. NIe ma po co przelewać krwi. a jeśli już to albo wszyscy albo nikt. A wogóle najlepiej myśleć wcześniej o konsekwencjach. Gdyby tak było to wielu ludzi w dziejach Polski dożyłoby sędziwych lat. Przlewanie krwi to głupota. Po co tracić niewinnych ludzi skoro i tak są z góry przegrani. Czy umarliby czy nie i tak byłoby dalej źle. Czasem lepiej się poddać, niż tracić życie. I to jeszcze za TAKĄ ojczyznę..


"Człowiek jest aniołem o jednym skrzydle, musi objąć drugiego aby móc wzlecieć..."

Offline

 

#3 2008-03-19 17:56:41

micialka

nieśmiały kwiatuszek

6271066
Zarejestrowany: 2006-10-23
Posty: 620

Re: Patriotyzm

mam wrażenie, że zostałam nieco źle odebrana...
Sądzę, że jeśli byłaby wojna i tak każdy z nas musiałby zdecydować czy pójdzie w imię honoru walczyć o wolność Ojczyzny...
I tak myślę, że jeśli ktoś zdecydowałby się wziąć w ręce broń, nie myślałby o prezydencie czy politykach....
walczylibyśmy o SWOJĄ wolność i przyszłość... co za tym idzie o wolność i przyszłość Narodu Polskiego!
wiem, że "przelewanie krwi to głupota" i że kiedyś to właśnie prości ludzie, młodzież, studenci, nieraz dzieci chwytali za broń...
ale właśnie o to chodzi! Czy każdy z nas, obojętnie w jakim wieku, potrafiłby iść na śmierć za Polskę?
bo w czasie wojny i tak leje się krew, tego nie da się uniknąć...
a złoty wiek Polski skończył się wraz z wygaśnięciem dynastii Jagiellonów.............

ale to jest moje zdanie
pozdrawiam i zachęcam do dyskusji


"A biada milczącym o Tobie, że mając mowę, stali się niemymi."
/św. Augustyn/

Offline

 

#4 2008-03-19 18:39:55

sz

listek

Zarejestrowany: 2007-05-19
Posty: 126

Re: Patriotyzm

"Patriota ma swoją górę Synai, u której szczytu jaśnieje tablica przykazań surowych. Jedno z nich zawiera się w słowach: jakkolwiek skąpą i niesprawiedliwą ( z powodu niegodnych jej dzieci) byłaby dla nas Ojczyzna, jest ona Matką, na którą gniewać się i której usług odmawiać nie wolno. A drugie: pragnij Ojczyzny dobrej duchem wielkim, sprawiedliwej, czystej, dlatego czyń samego siebie lepszym, wyższym, sprawiedliwszym, czystszym i usiłuj to samo czynić względem ludzi i rzeczy ojczystych".
Sokrates

Basiu droga, sądzisz, że przelewanie krwi za „TAKĄ ojczyznę” nie ma sensu, że nie chwyciłabyś broni, ponieważ inni nie chwyciliby (premier, prezydent), mówisz, że młodzi umierali na próżno, „bo i tak by nie wygrali”. Nie mów, że nie zrobisz tego, bo oni… A gdzie miłość, BEZINTERESOWNA miłość do Ojczyzny? Nie mów tak, gdyż w ten sposób stajesz się podobna do tych, których oskarżasz, a do tego nie masz prawa. Może gdybyśmy nie postrzegali w ten sposób kwestii patriotyzmu  (czy w dzisiejszym świecie można o nim w ogóle mówić?) to Ojczyzna nie byłaby "TAKA", hm?

Primo - Miriam tutaj mówi o sytuacji bez wyjścia. Tak, nie ma wartości większej niż życie, czy więc umierać w imię czegoś to naruszenie tej zasady? Jezus Chrystus oddał życie za nas. Chyba nie trzeba komentarza.

A teraz się zastanów. Co w ogóle znaczy umrzeć za Ojczyznę? Nie chodzi o to, aby iść na pewną śmierć, dlatego, że prezydent coś spieprzył. Pamiętajmy o szacunku dla najwyższych wartości i zasad moralnych, o honorze, o celu i dobru usprawiedliwiającym śmierć w imię Ojczyzny.



Proszę o komentarze ANIMATORÓW.

Ostatnio edytowany przez sz (2008-03-19 18:42:11)


Καὶ ὁ λόγος σὰρξ ἐγένετο, καὶ ἐσκήνωσεν ἐν ἡμῖν.

Offline

 

#5 2008-03-19 18:43:20

Basia:-)

kwietny pączek

Zarejestrowany: 2007-03-17
Posty: 215

Re: Patriotyzm

ale czy taka walka coś da?
wydaje mi się, ze  tak mysleli Ci ludzie młodzi co kiedyś walczyli, walczyli o siebie i wywalczyli śmierć. Myślę że lepiej ratować życie, a walka to chyba nie najlepszy sposób. Niewiadomo co by było gdyby zostali w domu. Bardziej prawdopodobne że żyli by sobie dalej. POdczas wojny nie wszyscy giną.

a co do wypowiedzi "sz" to:

prezydent i reszta ratowali swoje życie niegdyś...nie oskarżam ich. Oni mieli możliwość ucieczki i ją naturalnie wykorzystali, a co pozostało tym wszystkim nauczycielom, robotnikom, sklepikarzom? każdy chciał uciec z tego piekła na ziemi. A że nie mieli jak..

Ostatnio edytowany przez Basia:-) (2008-03-19 18:57:07)


"Człowiek jest aniołem o jednym skrzydle, musi objąć drugiego aby móc wzlecieć..."

Offline

 

#6 2008-03-19 20:56:16

an.Gosia

Moderator

Zarejestrowany: 2007-04-13
Posty: 195

Re: Patriotyzm

Gdyby trzeba było bronić naszego kraju to zgłosiłabym się pierwsza. Nie wiem dlaczego, nie umiem tego wyjaśnić... Choć może nie jest w tym naszym kraju super extra fajnie i idealnie, ale jestem do niego przywiązana a szczególnie do Śląska:) i walczyłabym za wszystkie wspomniane kaczory i tuski, a co!!!! Niech im będzie głupio.


"Jeśli nie będzie Ducha Bożego, to możemy śpiewać, tańczyć i nic się nie stanie, ale jeśli przyjdzie łaska Boża, to możemy czytać książkę telefoniczną i ludzie się nawrócą." /Jacek Gałuszka OP/

Offline

 

#7 2008-03-20 13:39:40

Basia:-)

kwietny pączek

Zarejestrowany: 2007-03-17
Posty: 215

Re: Patriotyzm

za Śląsk może zaciągłabym się do walki, ale tylko za Śląsk i śląskość.


"Człowiek jest aniołem o jednym skrzydle, musi objąć drugiego aby móc wzlecieć..."

Offline

 

#8 2008-03-20 16:15:42

sz

listek

Zarejestrowany: 2007-05-19
Posty: 126

Re: Patriotyzm

Przeczytałaś to, co napisałam? To co napisała Miriam? Hm... To jedno zdanie... no nic. Nie można wymagać tego od 16-latki. Tylko szkoda, że niektórzy zatrzymują się na tym etapie i tak potem wygląda sytuacja w państwach. (Nie wsadzam wszystkich do jednego wora, Miriam - gratuluję dojrzałości.) Ech, Basiu... nie widzisz, że sama sobie przeczysz? Miejmy nadzieję, że za kilka (kilkanaście) lat zmienisz zdanie.


Καὶ ὁ λόγος σὰρξ ἐγένετο, καὶ ἐσκήνωσεν ἐν ἡμῖν.

Offline

 

#9 2008-03-20 18:30:25

an.Gosia

Moderator

Zarejestrowany: 2007-04-13
Posty: 195

Re: Patriotyzm

Ej! To, że ktoś ma 16 lat nie znaczy, że nie rozumie pojęcia patriotyzmu! Ja rozumiem Basię. Nie winię jej, że nie pobiegłaby na wojnę, bo nie żyjemy w super państwie, jest przecież ciężko i to rozumiem. Nie muszę koniecznie przecież podzielać czyjegoś zdania, ale nie będę mówić komuś, że ma 16 lat i dlatego niczego nie kuma. Basię znam od dziecka. Teraz również jest w mojej grupie i odnośnie jej dojrzałości mogę trochę więcej powiedzieć. Sz nie bądź taka surowa. Wypowiadaj swoje zdanie, a nie oceniaj ludzi.


"Jeśli nie będzie Ducha Bożego, to możemy śpiewać, tańczyć i nic się nie stanie, ale jeśli przyjdzie łaska Boża, to możemy czytać książkę telefoniczną i ludzie się nawrócą." /Jacek Gałuszka OP/

Offline

 

#10 2008-03-21 11:24:15

sz

listek

Zarejestrowany: 2007-05-19
Posty: 126

Re: Patriotyzm

Ja tak napisałam, ponieważ to "dyskusje". To, co napisałam wcześniej - to do Basi, ona również nie zgodziła się z moją wypowiedzią i możemy nadal dyskutować. Nie chciałam obrazić Basi. Nie wyolbrzymiaj tego, co napisałam. I przede wszystkim to nie chodzi o odmienność zdania moja droga, ale o to co i w jaki sposób ktoś to pisze... a nie mów mi, że to jest pozytywny tok myślenia. Zamiast tego - jako animatorka - mogłabyś naprowadzić kogoś na właściwy trop. Chyba, że to nie rola animatora. A co do Basi to szacuneczek, bo sama wiem, że w kwestiach dojrzałości, wiary i wiedzy na jej temat jest o wiele wyżej niż co poniektórzy. Po prostu jest taki temat... i może jedyny temat, w którym się nie zgadzam.


Jeszcze jedno pytanie - gdzie napisałam, że ktoś, kto ma 16 lat nie rozumie pojęcia patriotyzmu? Po drugie, ja również jej nie winię, nie wiem skąd to wytrzasnęłaś. A co do wieku, chodziło mi o inną sprawę... otóż żyjąc w takim państwie, chociażby dlatego - słysząc od starszych opinie na jego temat i te wieczne afery i dziwactwa polityczne, młoda osoba odbiera to jednoznacznie. Prócz tego... spójrzmy na kwestię wojska - to dla nich żaden zaszczyt, ilu młodych idzie tam z w ogóle z chęcią? Poza tym młode osoby (ja również) nie znają czasów wojny, niepewności... dlatego nie wyobrażają sobie sytuacji, że mogliby iść na śmierć za Ojczyznę. Ech... jednak spójrzmy prawdzie w oczy, jesteśmy inaczej wychowywani, nawet w szkole nie ma już takiego nacisku na patriotyzm. Kochani, a ilu młodych ludzi wyjeżdża zagranicę? A większość z nich robi to ponieważ tutaj jest "syf". Rozumiem, niektórzy nie mają wyboru. To już inny temat... Ale to pokolenie nie łapie się byle jakiej pracy (praca jest zawsze!), ech... czasem ważniejsze jest te kilka groszy więcej, a nie rodzina czy OJCZYZNA. Przede wszystkim jednak negatywny wpływ na młodzież mają politycy. Starsi ludzie mają inne zdanie, doświadczenie... a jak nasze sumienia mają się kształtować przez ten bałagan? Patriotyzm to dla nas pojęcie abstrakcyjne. I tak samo jak Basia teraz mówi, że nie poszłaby - a w chwili zagrożenia poszłaby walczyć, tak samo ja - mówiąc teraz "TAK" mogłabym stchórzyć i zdradzić kraj. To jest pojęcie abstrakcyjne, gdyż żyjemy  tak, a nie inaczej, jednak powinniśmy znać pewne wartości i z tym chyba każdy się zgodzi.

Chciałam jeszcze dodać, że św. Rafał Kalinowski był wzorem patrioty. Wziął udział w powstaniu styczniowym. Potem aresztowano go i wywieziono na Sybir. Warto wgłębić się w jego życiorys.

Po pierwsze - powinniśmy postawić sobie pytanie co to w ogóle jest patriotyzm? Jak to odbieramy? To nie tylko poświęcenie życia w imię Ojczyzny. Nie możemy tego kojarzyć z nacjonalizmem i szowinizmem!


A... zauważyłam coś. Dziś o 15:10 - TVP1.

Basiu, przepraszam. Faktycznie można było to źle odebrać. Przepraszam.

Ostatnio edytowany przez sz (2008-03-21 12:12:44)


Καὶ ὁ λόγος σὰρξ ἐγένετο, καὶ ἐσκήνωσεν ἐν ἡμῖν.

Offline

 

#11 2008-03-21 15:27:40

Basia:-)

kwietny pączek

Zarejestrowany: 2007-03-17
Posty: 215

Re: Patriotyzm

lepiej będzie jak już nie będę się wypowiadać w tym wątku...nic się nie stało i ja sama spojrzałam na patriotyzm (w rozumieniu walki za ojczyznę) z Waszego punktu widzenia i więcej zrozumiałam.
Ale w każdym razie jeśli chodzi o mnie to przejawiam patriotyzm tym np. że nie zaśmiecam ulic, przestrzegam prawa, nie nabijam się z ludzi którzy oddali życie za ojczyznę, mam szcunek do symboli naszego państwa, do mowy, kultury, sztuki, muzyki i wielu innych dziedzin. I nigdy nie wyjechałabym z Polski i ze Śląska, bo tu jest "syf". Syf jak syf ale to w końcu nasz dom, miejsce spędzonego dzieciństwa..Myślę że i w Polsce można czegoś się dorobić i być kimś. To wszystko też jest przecież patriotyzmem.


"Człowiek jest aniołem o jednym skrzydle, musi objąć drugiego aby móc wzlecieć..."

Offline

 

#12 2008-03-21 16:14:55

sz

listek

Zarejestrowany: 2007-05-19
Posty: 126

Re: Patriotyzm

No właśnie... o to chodzi, bo tak jak wspomniałam niektórzy mogą mówić, że oddaliby życie za Ojczyznę, ale na mówieniu się kończy i nie ma tego "patriotyzmu" w ich życiu codziennym... a u innych może być inaczej. Najważniejszy jest przykład, ale nie ten w teorii... Bardzo mnie cieszy, że w tych czasach jest taka młodzież. Młodzież, która potrafi żyć Polską.


Καὶ ὁ λόγος σὰρξ ἐγένετο, καὶ ἐσκήνωσεν ἐν ἡμῖν.

Offline

 

#13 2008-03-22 12:13:40

micialka

nieśmiały kwiatuszek

6271066
Zarejestrowany: 2006-10-23
Posty: 620

Re: Patriotyzm

fajnie, że zwróciliście uwagę na inny rodzaj patriotyzmu super
ale to jest chyba ostatni mój wątek na forum, nigdy nic dobrego z nich nie wynika


"A biada milczącym o Tobie, że mając mowę, stali się niemymi."
/św. Augustyn/

Offline

 

#14 2008-03-22 15:33:25

sz

listek

Zarejestrowany: 2007-05-19
Posty: 126

Re: Patriotyzm

Inny rodzaj patriotyzmu? Hm... nie rozumiem. Kule bele, chyba o to chodzi, żeby podyskutować, może dojść do czegoś sensownego... a w końcu każdy może mieć odmienne zdanie. P.S. Patriotyzm to patriotyzm, nie rozumiem o jaki inny rodzaj chodzi. Rozwiń myśl.

A... jeszcze jedno. Wiesz co, spójrz na to z drugiej strony... zobacz ile jest moich wątków bez odpowiedzi. Trochę. A to dyskusje więc dobrze Ci idzie. Oby tak dalej. To bardzo trafny temat. To, że trochę tam wyszło niejasności to już inna sprawa, napewno nie wina tematu. Wszystko wyjaśnione. Jest OK. Pisz dalej.

Ostatnio edytowany przez sz (2008-03-22 15:36:23)


Καὶ ὁ λόγος σὰρξ ἐγένετο, καὶ ἐσκήνωσεν ἐν ἡμῖν.

Offline

 

#15 2008-03-24 10:45:01

an.Marta

Moderator

2667371
Zarejestrowany: 2006-11-03
Posty: 519

Re: Patriotyzm

ja napiszę krótko dla mnie Polska i polskość jest powodem do dumy to wspaniały kraj, nie wyobrażam sobie żyć w innym i z innymi ludźmi...


http://www.hli.org.pl/pl/Klub/Fr.gif
Kto nie przyjmie królestwa Bożego jak dziecko, ten nie wejdzie do niego (Łk 18, 17)

www.youthfl.org

Offline

 

Stopka forum

RSS
Powered by PunBB
© Copyright 2002–2008 PunBB
Polityka cookies - Wersja Lo-Fi


Darmowe Forum | Ciekawe Fora | Darmowe Fora
www.academykatongeki.pun.pl www.arjunrampal.pun.pl www.cyber-swiat.pun.pl www.uziwamp.pun.pl www.heliopolisforumbezobludy.pun.pl