OAZA Świętochłowice


INTERNETOWE FORUM RUCHU ŚWIATŁO-ŻYCIE W ŚWIĘTOCHŁOWICACH


  • Index
  •  » dyskusje
  •  » OKRES WIELKANOCNY - UWIELBIENIE ZMARTWYCHWSTAŁEGO

#1 2008-03-26 03:03:47

an.Karol

Administrator

4829989
Call me!
Skąd: stąd
Zarejestrowany: 2006-10-16
Posty: 10258
WWW

OKRES WIELKANOCNY - UWIELBIENIE ZMARTWYCHWSTAŁEGO

Rodzą się we mnie pytania:

Co wiem o uwielbieniu ?

Jakie jest moje uwielbienie Boga ?

Czy jest w ogóle ?

Czy uwielbienie to tylko modlitwa ?

Jakie są formy uwielbienia ?

Czy chce Go uwielbiać ?

Wielbienie tańcem ?

Uwielbianie życiem ?

Uwielbianie na siedząco nędznym bełkotem ?

Jaka jest moja świadomość w uwielbieniu ?

Czy Bóg się cieszy z mojego uwielbienia ?

Czy może mi sie uwielbienie nie udać ?

Nie potrafię się otworzyć na uwielbieniu, co robić ?


...

Myślę, że wiedza o uwielbieniu Boga jest wystarczająca ale niestety wiedza to nie świadomość, a to już problem dosyć dobrze zauważalny. Jaka recepta ? Otwórz się... Jak ? Olewając to co pomyśli sobie kolega/koleżanka o tobie w trakcie tej modlitwy, gdyż mam tu teraz na myśli uwielbienie we wspólnocie. Bądź sobą dla Niego. Po co uwielbienie ? ... głupie pytanie Kochasz Go - zbawił Cie - jest się z czego cieszyć - jeśli jeszcze tego nie wiesz to mówie Ci !  to powód do wykrzykiwania tego na ulicach miast !


Będzie dyskusja ?... a może jest tu również twoje pytanie ?


Temu zaś, który mocą działającą w nas może uczynić nieskończenie więcej, niż prosimy czy rozumiemy, Jemu chwała w Kościele i w Chrystusie Jezusie po wszystkie pokolenia wieku wieków! Amen.
//Ef 3, 20-21//

Offline

 

#2 2008-03-26 12:26:13

sz

listek

Zarejestrowany: 2007-05-19
Posty: 126

Re: OKRES WIELKANOCNY - UWIELBIENIE ZMARTWYCHWSTAŁEGO

Ale temat. Super. Tak, warto się zastanowić nad tym „Jakie jest moje uwielbienie Boga?”. Ja zrobię to sam na sam z Nim. Niemniej jednak jak zwykle mam coś do powiedzenia.

UWIELBIENIE. Zamknij oczy. Teraz powiedz, co zobaczyłeś? Może ukochaną osobę, może... „allahy”, a może Kościół św. Piotra i Pawła? Wiele rzeczy można nazwać uwielbieniem. Wiele rzeczy można nazwać uwielbieniem BOGA. Skupmy się na tym. Po pierwsze – najważniejsza jest treść uwielbienia, a nie jego forma. Wydaje mi się, że najlepszym lekarstwem na to, o czym wspomniałeś jest przykład drugiej osoby oraz przede wszystkim – uświadomienie sobie sensu uwielbienia. Jak można uwielbiać Pana? Taniec… to raczej okazyjnie, bo jakoś ciężko żebyśmy idąc na kebab zaczęli tańczyć „ku chwale…”. Nie możemy popadać w fanatyzm. Ale ja osobiście mogę powiedzieć, że tego doświadczyłam wiele razy, świetna sprawa. Tutaj jeszcze warto się zatrzymać. Taniec, jakieś przedstawienie… nie chodzi o puste wystawienie sztuki, zaistnienie przed odbiorcami. Albo skłonienie widowni do refleksji. Nie. Prowadzący - jeżeli mają dobre intencje - powinni uczynić tak, by jedynym widzem był Bóg, a WSZYSCY zebrani (łącznie z aktorami, tancerzami) byli tymi, którzy naprawdę uwielbiają. Śpiew? Jest oczywiście wiele okazji. W zasadzie tutaj też można podyskutować. Jeżeli jest jakaś osoba, która kompletnie nie potrafi się otworzyć i zaczyna coś troszku śpiewać i to jest dla niej przeogromne wyzwanie – to jest uwielbienie, a jeśli inna osoba, która pięknie śpiewa skupia się na żuciu gumy, albo tak po prostu śpiewa żeby było… bez serca – to nie jest uwielbienie, mogłaby np. zgłosić się do zaśpiewania psalmu ;-] Przede wszystkim uwielbienie to takie bezpośrednie zademonstrowanie Panu Bogu jak strasznie go kochamy, zademonstrowanie JEMU. Nie jest najważniejsze robienie tego, by inni widzieli… ponieważ czasem przekształca się to w SAMOUWIELBIENIE i robimy to wyłącznie na pokaz… nie, nie, nie o to chodzi. Robienie na pokaz czegoś to grzech, więc jak można jednocześnie chwalić i grzeszyć. Dając przykład, w ten sposób można głosić wszem i wobec imię Jezusa. Tak można dać komuś „kopniaka”, by nie wstydził się swojej wiary. Ja tak piszę i piszę… i na końcu najważniejsze. Kochani, uwielbiajmy w każdy możliwy sposób, ale przede wszystkim…. w sakramentach. To jest to! Kolejna sprawa. Powinniśmy się zastanowić czy czasem nie jest tak, że zaczynamy uwielbiać wizerunek Jezusa, a nie Jego samego. Uwielbienie też nie może być okazyjne. Nie może być spowodowane jedynie jakimś wydarzeniem, wzruszeniem (uczucia). Bóg nie czeka na sprzyjającą okoliczność, a więc i my tego nie róbmy. Cel uwielbienia – dialog, pragnienie poznania Boga, pogłębienie relacji z Nim. Bóg nas kocha, w końcu nas stworzył. Doświadczamy tego każdego dnia. A skoro stworzył nas na Swój obraz to oznacza, że okazanie Jemu miłości (uwielbienie) nie jest dla nas nieosiągalne. Szukajmy Boga w uwielbieniu. A to jest zaraźliwe ;-] C.D.N., jeśli pozwolicie (nie skończyłam…). Good luck!

http://img181.imageshack.us/img181/8063/klzt3.jpg


"Skosztujcie i zobaczcie, że dobry jest Pan."


Καὶ ὁ λόγος σὰρξ ἐγένετο, καὶ ἐσκήνωσεν ἐν ἡμῖν.

Offline

 

#3 2008-03-26 19:34:12

an.Marta

Moderator

2667371
Zarejestrowany: 2006-11-03
Posty: 519

Re: OKRES WIELKANOCNY - UWIELBIENIE ZMARTWYCHWSTAŁEGO

dla mnie osobiście powtarzam OSOBIŚcIE najfajniejszą formą modlitwy uwielbienia jest modlitwa w formie aktów strzelistych, tak sobie w ciągu dnia w różnych sytuacjach już niejednokrotnie mówiłam Wam o modlitwie aktami strzelistymi i ku przypomnieniu napiszę ze są to krótkie, spontanicznie wezwania do Boga wiele dzieje się w ciągu dnia i jest wiele sytuacji by uwielbiać Boga, a nawet jak nie ma okazji to właśnie ten brak jest wspaniałą okazją na takie bezinteresowne oddanie czci Bogu... inne rodzaje modlitwy uwielbienia są równie piękne, ale muszą być w 100% ukierunkowane na Boga ja jestem otwarta na każdy typ modlitwy aczkolwiek w takiej spontanicznej modlitwie serca odnajduję się najbardziej

Ostatnio edytowany przez an.Marta (2008-03-26 19:35:04)


http://www.hli.org.pl/pl/Klub/Fr.gif
Kto nie przyjmie królestwa Bożego jak dziecko, ten nie wejdzie do niego (Łk 18, 17)

www.youthfl.org

Offline

 

#4 2008-03-26 21:49:32

an.Gosia

Moderator

Zarejestrowany: 2007-04-13
Posty: 195

Re: OKRES WIELKANOCNY - UWIELBIENIE ZMARTWYCHWSTAŁEGO

Moja przygoda z uwielbieniem przez taniec zaczęła się pięć lat temu kiedy to przeżywałam swoje rekolekcje II st. W diakonii było małżeństwo, które należało do diakonii tańca wspólnoty Emmanuel. Wtedy dowiedziałam się, że taka forma uwielbienia jest naturalna i że to nie żaden nowy "wynalazek" ponieważ pierwsi Chrześcijanie właśnie tak wielbili Boga: "Czyż nie wiecie, że ciało wasze jest świątynią Ducha Świętego, który w was jest, a którego macie od Boga, i że już nie należycie do samych siebie? Za wielką bowiem cenę zostaliście nabyci. Chwalcie więc Boga w waszym ciele!"(1 Kor 6, 19-20)

Sama przez ten czas rekolekcji i dalsze lata czułam, że na modlitwie po prostu rodzi się we mnie taka potrzeba serca i uważam, że to piękne ubogacenie mojego spotkania z Bogiem:)

Poznałam masę tańców, które powstały we wspólnocie Emmanuel podczas modlitw. Są piękne i myślę, że warte poznania i praktykowania więc gdyby była chęć nauki i wdrożenia to ja służę wiedzą:)


"Jeśli nie będzie Ducha Bożego, to możemy śpiewać, tańczyć i nic się nie stanie, ale jeśli przyjdzie łaska Boża, to możemy czytać książkę telefoniczną i ludzie się nawrócą." /Jacek Gałuszka OP/

Offline

 

#5 2008-03-26 22:21:11

an.Karol

Administrator

4829989
Call me!
Skąd: stąd
Zarejestrowany: 2006-10-16
Posty: 10258
WWW

Re: OKRES WIELKANOCNY - UWIELBIENIE ZMARTWYCHWSTAŁEGO

W całym zbiorze psalmów, występują grupy, które należy traktować nierozłącznie.
Wymienia się następujące główne grupy psalmów:

22-24      -    Golgota, Prowadzenie Pasterza, Panowanie Króla
96-99      -    Bóg jest Królem
113-118   -    Psalmy Hallel (Pascha)
120-134   -    Pieśni pielgrzymek
146-150   -    Psalmy uwielbienia (Alleluja!)

Skupimy się tutaj oczywiście na przedziale ostatnim - proponuję aby zajrzeć w wolnej chwili do KSIĘGI PSALMÓW i przeczytać / pomodlić się tymi właśnie psalmami, zwłaszcza, że obchodzimy teraz Okres Wielkanocny.

Podam najmocniejsze dla mnie fragmenty tych Psalmów:
(oczywiście również możesz podać fragmenty, które uderzyły w twoje serce)


PSALM 146 (145)

"Alleluja.
Chwal, duszo moja, Pana,
chcę chwalić Pana, jak długo żyć będę;
chcę śpiewać Bogu mojemu, póki będę istniał..."




PSALM 147 (146-147)

"On leczy złamanych na duchu
i przewiązuje ich rany..."

"Śpiewajcie pieśń dziękczynną Panu,
grajcie Bogu naszemu na harfie..."






zwróćcie uwagę na ten fragment: Ps 98, 4-9
Jest on związany z grupą psalmów wysławiających Boga jako Króla... ale o tym później


Temu zaś, który mocą działającą w nas może uczynić nieskończenie więcej, niż prosimy czy rozumiemy, Jemu chwała w Kościele i w Chrystusie Jezusie po wszystkie pokolenia wieku wieków! Amen.
//Ef 3, 20-21//

Offline

 

#6 2008-03-27 06:36:47

an.Marta

Moderator

2667371
Zarejestrowany: 2006-11-03
Posty: 519

Re: OKRES WIELKANOCNY - UWIELBIENIE ZMARTWYCHWSTAŁEGO

ooooo jak świetnie Karol że rozwinąłeś ten wątek o psalmy... i że zwróciłeś na to uwagę   Księga Psalmów to jedna z moich ulubionych ksiąg w Starym Testamencie... i jeśli chodzi o psalmy uwielbienia to jak i też o pozostałe, mogą stanowić wspaniałe ubogacenie naszej codziennej modlitwy.. nie raz po całym ciężkim dniu nie mamy siły nic powiedzieć , można wtedy wspomóc swoją modlitwę psalmem  


piękny psalm uwielbienia Ps 148

Ps 144, 1-2

chciałam tutaj dodać jeszcze, może nie fragment psalmu, ale fragment typowo uwielbieniowy i jakże piękny tzw. Kantyk Trzech Młodzieńców ...

Dn 3, 57-90


Wszystkie dzieła Pańskie błogosławcie Pana
Aniołowie Pańscy błogosławcie Pana
I wy, niebiosa, błogosławcie Pana
Wody ponad niebem błogosławcie Pana
Wszystkie potęgi błogosławcie Pana
Słońce i księzycu błogosławcie Pana
Gwiazdy nieba błogosławcie Pana
Deszcze i rosy błogosławcie Pana
Wichry niebieskie błogosławcie Pana
Ogniu i żarze błogosławcie Pana
Chłodzie i upale błogosławcie Pana
Rosy i szrony błogosławcie Pana

Chwalcie Go
I na wieki wysławiajcie
Mrozy i zimna błogosławcie Pana
Lody i śniegi błogosławcie Pana
Dni i noce błogosławcie Pana
Światło i ciemności błogosławcie Pana
Błyskawice i chmury błogosławcie Pana
Cała ziemio błogosławcie Pana
Góry i pagórki błogosławcie Pana
Rośliny ziemi błogosławcie Pana
Wszystkie źródła błogosławcie Pana
Morza i rzeki błogosławcie Pana
Potwory morskie błogosławcie Pana
Ptaki powietrzne błogosławcie Pana

Chwalcie Go
I na wieki wysławiajcie

Dzikie zwierzęta błogosławcie Pana
Synowie ludzcy błogosławcie Pana
Cały Izraelu błogosławcie Pana
Kapłani Pańscy błogosławcie Pana
Słudzy Pańscy błogosławcie Pana
Dusze sprawiedliwych błogosławcie Pana
Wszyscy święci błogosławcie Pana
Chananiaszu, Azariaszu, Miszaelu błogosławcie Pana

Chwalcie Go
I na wieki wysławiajcie

Bo wybawił nas z otchłani
I z mocy śmierci nas ocalił
Wyrwał nas z płonącego ognia

Wychwalajcie Pana
Bo łaskawy
Bo na wieki jego łaskawość
Wszyscy Bogobojni
Błogosławcie Pana,
Boga bogów
Chwalcie i wysławiajcie
Bo na wieki
Jego łaskawość


http://www.hli.org.pl/pl/Klub/Fr.gif
Kto nie przyjmie królestwa Bożego jak dziecko, ten nie wejdzie do niego (Łk 18, 17)

www.youthfl.org

Offline

 

#7 2008-03-27 11:30:57

sz

listek

Zarejestrowany: 2007-05-19
Posty: 126

Re: OKRES WIELKANOCNY - UWIELBIENIE ZMARTWYCHWSTAŁEGO

Coraz bardziej podoba mi się ten wątek. Co do tańca to... ja chyba nie doświadczyłam tego tak "profesjonalnie" ;] ale to bardzo fajna sprawa (treść najważniejsza, potem kształt) ;] Ktoś z zewnątrz może pomyśleć, że jesteśmy nierichtig ;p ale przypomniało mi się, że bodajże Dawid chwalił Boga tańcem i wyśmiała go jego żonka (nie wiem czy dobrze kojarzę). Warto. Tak więc mimo wszystko trzeba zarażać tym... to o wiele lepsze niż wietrzenie-disco-pach, prawda? A co do PSALMÓW to... ach :-) Myślałam, że nikt nic nie napisze i będę musiała "C.D.N.-ować". Wszechwiedząca [hehe] Sz wzbogaciła się o kilka konkretów. Fajnie :-)


Καὶ ὁ λόγος σὰρξ ἐγένετο, καὶ ἐσκήνωσεν ἐν ἡμῖν.

Offline

 

#8 2008-03-28 12:46:53

an.Karol

Administrator

4829989
Call me!
Skąd: stąd
Zarejestrowany: 2006-10-16
Posty: 10258
WWW

Re: OKRES WIELKANOCNY - UWIELBIENIE ZMARTWYCHWSTAŁEGO

dlaczego mam uwielbiać Boga?

Istnieje wiele powodów, aby to czynić:

- wielbienie jest czymś naturalnym, ono się Bogu należy. Przypomina nam o tym Pismo Święte: Ps 146, 149, 150, 1Krn 16,23-25, Ap 5,11-12

- zbliża nas do Boga

- odnajdujemy zachwyt nad światem, Bogiem i człowiekiem. Nie ma nic smutniejszego niż człowiek, który nie umie się zachwycać. Psalmista ukazuje nam jak pięknie potrafi wznosić swoje serce ku Bogu w zachwycie nad światem: "Bo rozradowałeś mnie, Panie, Twoimi czynami, cieszę się dziełami rąk Twoich" (Ps 92,5-6)

Musimy uczyć się uwielbiać Pana Boga niezależnie od okoliczności, a może właśnie w chwilach trudnych ma ona jeszcze większą moc. Nie łatwo wierzyć, że plan Bożej miłości rozwija się w naszym życiu w każdych okolicznościach. Ale tak jest, dlatego każdą chwilę i każde wydarzenie uczyńmy okazją do uwielbienia Boga. Życie w obecności Pana jest przyczyną i naszej i Jego radości. Pan lubi przebywać w towarzystwie ludzi. Trzeba w sobie wyrobić drobny odruch, starając się przy każdej okazji zanosić do Pana krótkie modlitwy uwielbienia: "Chwała Ojcu...", "Panie, bądź uwielbiony..." Te krótkie modlitwy mają tę zaletę, że szybko ucinają przyzwolenie na grzech. Oddalają zniechęcenia, złe myśli, złe odnoszenie się do innych, trwamy ciągle w obecności Boga i to On pomaga nam żyć Jego miłością i widzieć Boga w naszych bliźnich. Postanowienie, by nieustannie wielbić może stać się prawdziwą bronią duchową, która pomoże nam opierać się osaczającym nas codziennie pokusom poirytowania, zniechęcenia, osądzania, krytykowania. (...)

Jakie są owoce uwielbienia:

# zaprzestanie koncentrowania się na samym sobie

# składanie ofiary z własnej pychy

# spojrzenie z pewnym dystansem na swoje problemy

# uzdrowienie wewnętrzne - może odrodzić się życie wewnętrzne przez pokój, radość

# wchodzimy we współodczuwanie, ukierunkowujemy się na innych ludzi

# na modlitwie wielbiącej dokonuje się obalenie murów, przemiana sytuacji, która może wydawać się bez wyjścia. Warto wspomnieć o "modlitwie Jerycha", o której mówi Bertrand Georges w książce "Żyć w uwielbieniu." Polega ona na odmawianiu przez 7 kolejnych dni uwielbienia Boga i odnoszeniu do Niego zwycięstwa w tej danej trudnej sytuacji. Nie jest to ani modlitwa prośby, ani wstawiennicza, ale głoszenia zwycięstwa Pana. Modlitwę taką odmawia się w grupie przez 7 kolejnych dni (przykład z Biblii o murach Jerycha). Bóg często spełnia prośby nawet przed upływem tych 7 dni.

# uwalnia z lęku i strachu, rodzi się ufność i postawa zawierzenia (Ps 107)

# otrzymujemy radość Bożą, którą możemy obdarowywać innych i w ten sposób ją powiększać

Zachęcam, abyśmy wszyscy przekroczyli próg uwielbienia i stawali w ciągłej obecności Bożej. Oto świadectwo jednej z osób żyjącej uwielbieniem:

"Poranne, wspólne uwielbienie przemienia cały dzień. Od kiedy odkryłam moc uwielbienia, z wielką radością rozpoczynam każdy dzień jutrznią, nawet jeśli często, po ludzku nie chce mi się uwielbiać Pana. Doświadczam tego od 2 lat i widzę, że w moim sercu naprawdę coś się dzieje, Pan działa i jest we mnie prawdziwa radość."

"Wśród ludów będę chwalił Cię, Panie!" Ps 57


Temu zaś, który mocą działającą w nas może uczynić nieskończenie więcej, niż prosimy czy rozumiemy, Jemu chwała w Kościele i w Chrystusie Jezusie po wszystkie pokolenia wieku wieków! Amen.
//Ef 3, 20-21//

Offline

 

#9 2008-03-30 13:41:52

Agatek

nieśmiały kwiatuszek

6301048
Zarejestrowany: 2007-04-04
Posty: 622
WWW

Re: OKRES WIELKANOCNY - UWIELBIENIE ZMARTWYCHWSTAŁEGO

uwielbienie? nigdy tak na prawdę  się nad tym nie zastanawiałam....myślę,że takie uwielbienie powinno byc jak najbardziej spontaniczne i wyplywac z glebi serca..i tak szczerze to uwielbiac mozna wszedzie i zawsze np. idac na spacer z psem, w szkole, gdziekolwiek jestes i cokolwiek robisz, wazne zeby bylo to z pragnienie Twojego serca.
Piatkowa modlitwa wieczorna byla piekna, moze by tak czesciej pouwielbiac Boga na naszych modlitwach oazowych?


Każdego dnia przy Tobie trwać, poznawać Ciebie

Offline

 

#10 2008-03-31 00:36:21

an.Karol

Administrator

4829989
Call me!
Skąd: stąd
Zarejestrowany: 2006-10-16
Posty: 10258
WWW

Re: OKRES WIELKANOCNY - UWIELBIENIE ZMARTWYCHWSTAŁEGO

ooo to cieszę się, że jest zadowolenie... Uwielbienie na oazie będzie częściej - ja się o to postaram.


Temu zaś, który mocą działającą w nas może uczynić nieskończenie więcej, niż prosimy czy rozumiemy, Jemu chwała w Kościele i w Chrystusie Jezusie po wszystkie pokolenia wieku wieków! Amen.
//Ef 3, 20-21//

Offline

 

#11 2011-04-27 10:03:33

jareckirr

nasionko

Zarejestrowany: 2011-04-27
Posty: 1

Re: OKRES WIELKANOCNY - UWIELBIENIE ZMARTWYCHWSTAŁEGO

Offline

 
  • Index
  •  » dyskusje
  •  » OKRES WIELKANOCNY - UWIELBIENIE ZMARTWYCHWSTAŁEGO

Stopka forum

RSS
Powered by PunBB
© Copyright 2002–2008 PunBB
Polityka cookies - Wersja Lo-Fi


Darmowe Forum | Ciekawe Fora | Darmowe Fora
www.bleachfrpg.pun.pl www.goldcraft.pun.pl www.owf.pun.pl www.mizantropia.pun.pl www.shelterofpower.pun.pl