OAZA Świętochłowice


INTERNETOWE FORUM RUCHU ŚWIATŁO-ŻYCIE W ŚWIĘTOCHŁOWICACH


#1 2007-05-16 15:17:13

Sue

malutki listeczek

Zarejestrowany: 2007-04-09
Posty: 34

Zazdrość - pozytywna czy negatywna ?

Przyszedł mi pomysł na kolejny wątek. Rozpocznę może jednak cytatem z mojej ulubionej księgi życiowych mądrości, tzn. Biblii

"Kto spośród was jest mądry i rozsądny? Niech wykaże się w swoim nienagannym postępowaniu uczynkami dokonanymi z łagodnością właściwą mądrości!  Natomiast jeżeli żywicie w sercach waszych gorzką zazdrość i skłonność do kłótni, to nie przechwalajcie się i nie sprzeciwiajcie się kłamstwem prawdzie! Nie na tym polega zstępująca z góry mądrość, ale mądrość ziemska, zmysłowa i szatańska. Gdzie bowiem zazdrość i żądza sporu, tam też bezład i wszelki występek. Mądrość zaś [zstępująca] z góry jest przede wszystkim czysta, dalej, skłonna do zgody, ustępliwa, posłuszna, pełna miłosierdzia i dobrych owoców, wolna od względów ludzkich i obłudy. Owoc zaś sprawiedliwości sieją w pokoju ci, którzy zaprowadzają pokój. " Jk 3, 13-18

Zazdrość jest wynikiem głupoty ludzkiej jak wynika z powyższego fragmentu.
Jak myślicie, jednak czy oprócz negatywnych aspektów w życiu człowieka może być również motywująca do pozytywnych działań?

JAk Wy radzicie sobie z tym uczucie, stanem ducha??


"Przyjmij każdego takim, jakim jest. Każdy ma wady, nawet najlepszy. Jesteśmy ludźmi, nie aniołami."

Offline

 

#2 2007-05-16 15:25:34

ewelinka

nieśmiały kwiatuszek

5270401
Zarejestrowany: 2006-11-07
Posty: 727

Re: Zazdrość - pozytywna czy negatywna ?

Zazdrość sama w sobie jest czyms negatywnym, moge te to nazwac, czyms złym. ale jakby tak patrzec na ni z drugiej strony, to mogłaby ona byc takim pozytywnym watkiem do pozytywnych działań, wzbudziłaby w nas chćec jakiejś zmiany samego siebie lub czegoś  otoczenia.
Ja nigdy nikomu niczego osobiście nie zazdrościła, zawsze jak cos takiego palłam to tylko na żarty. ja sie ciesze z tego co mam i ztego kim jestem i tyle Może zdazyło mi się zazdrościć jak byłm mała w przedskolu, bo koleżnk miała lepszą lalke niż ja


"Nigdy nie żałuj uśmiechu Guest bo uśmiech mową jest duszy, gdy słowa nie pomogą uśmiech sercem poruszy "

Offline

 

#3 2007-05-16 15:52:13

Agatek

nieśmiały kwiatuszek

6301048
Zarejestrowany: 2007-04-04
Posty: 622
WWW

Re: Zazdrość - pozytywna czy negatywna ?

Sue napisał:

i nie sprzeciwiajcie się kłamstwem prawdzie!

Ewelina przeczytaj sobie to jeszcze raz i przemyśl


Każdego dnia przy Tobie trwać, poznawać Ciebie

Offline

 

#4 2007-05-16 16:16:01

ewelinka

nieśmiały kwiatuszek

5270401
Zarejestrowany: 2006-11-07
Posty: 727

Re: Zazdrość - pozytywna czy negatywna ?

a ty przeczytałaś?? jak tak to git ja tez


"Nigdy nie żałuj uśmiechu Guest bo uśmiech mową jest duszy, gdy słowa nie pomogą uśmiech sercem poruszy "

Offline

 

#5 2007-05-16 20:09:40

micialka

nieśmiały kwiatuszek

6271066
Zarejestrowany: 2006-10-23
Posty: 620

Re: Zazdrość - pozytywna czy negatywna ?

ja zawsze myślałam, i dalej tak myślę, że zazdrość nigdy nie może być pozytywna
moim zdaniem jest to po prostu baaardzo negatywna cecha...


"A biada milczącym o Tobie, że mając mowę, stali się niemymi."
/św. Augustyn/

Offline

 

#6 2007-05-16 21:04:29

filip

nieśmiały kwiatuszek

status 5133670
10974010
Zarejestrowany: 2007-02-24
Posty: 527

Re: Zazdrość - pozytywna czy negatywna ?

Zadzrość wynika z ślepego pożądania.Patrząc na innych zazdrościmy im niektórych rzeczy narzekając na naszą nidoskonałośc materialną lub wewnętrzną (nie napisałem duchową bo to niezbyt pasuje )

Offline

 

#7 2007-05-16 22:40:11

Agatek

nieśmiały kwiatuszek

6301048
Zarejestrowany: 2007-04-04
Posty: 622
WWW

Re: Zazdrość - pozytywna czy negatywna ?

ja czasem mam wrażenie,że po prostu ludzie jakby....mylą zazdrość z innym,nie wiem jak to nazwać...może innym uczuciem, inną cechą..taką jak na przykład przykrość...takie są moje odczucia...ale oczywiście zgadzam się,że zazdrość jest negatywna


Każdego dnia przy Tobie trwać, poznawać Ciebie

Offline

 

#8 2007-05-16 22:59:22

an.Agata

Gość

Re: Zazdrość - pozytywna czy negatywna ?

Zazdrość to jeden z grzechów głównych!

 

#9 2007-05-17 13:32:52

micialka

nieśmiały kwiatuszek

6271066
Zarejestrowany: 2006-10-23
Posty: 620

Re: Zazdrość - pozytywna czy negatywna ?

an.Agata napisał:

Zazdrość to jeden z grzechów głównych!

no i właśnie dlatego myślę, że nie jest pozytywną cechą!!!


"A biada milczącym o Tobie, że mając mowę, stali się niemymi."
/św. Augustyn/

Offline

 

#10 2007-05-18 12:47:08

Sue

malutki listeczek

Zarejestrowany: 2007-04-09
Posty: 34

Re: Zazdrość - pozytywna czy negatywna ?

W sumie co raqcja to racja, moze troche nietrafnie sformułowałam temat, bo zastanawia mnie czy zazdrość również może przyczynić się do naszego pozytywnego działania,  a z drugiej strony zazdrość moze nas wprowadzić w zawiść a wtedy....


"Przyjmij każdego takim, jakim jest. Każdy ma wady, nawet najlepszy. Jesteśmy ludźmi, nie aniołami."

Offline

 

#11 2007-05-18 13:55:02

an.Karol

Administrator

4829989
Call me!
Skąd: stąd
Zarejestrowany: 2006-10-16
Posty: 10258
WWW

Re: Zazdrość - pozytywna czy negatywna ?

grzech = zło = szatan = piekło

Nigdy grzech nie będzie powodem do zrobienia czegoś dobrego.
Natomiast sumienie pomaga nam w podejmowaniu odpowiednich decyzji i naprawy tego co spowodował grzech.

Nie ma czegoś złego i tym samym dobrego. Jest albo złe, albo dobre !


Temu zaś, który mocą działającą w nas może uczynić nieskończenie więcej, niż prosimy czy rozumiemy, Jemu chwała w Kościele i w Chrystusie Jezusie po wszystkie pokolenia wieku wieków! Amen.
//Ef 3, 20-21//

Offline

 

#12 2007-05-18 15:48:50

Sue

malutki listeczek

Zarejestrowany: 2007-04-09
Posty: 34

Re: Zazdrość - pozytywna czy negatywna ?

an.Karol napisał:

Nie ma czegoś złego i tym samym dobrego. Jest albo złe, albo dobre !

Szkoda, że nie wszyscy potrafią to zrozumieć... i dla własny korzyści są "letni", a swoją zazdrość ciągle usprawiedliwiają...nie umiejąc się do niej przyznać...

a z drugiej strony w takim razie trzeba by się zastanowić nad mówieniem"jak masz fajnie, jak ja ci zazdroszczę", bo wtedy właśnie popełniamy grzech...Chyba trzeba polubić to co się ma:) a wtedy zazdrości w naszym serduszku będzie mniej, czyż nie?


"Przyjmij każdego takim, jakim jest. Każdy ma wady, nawet najlepszy. Jesteśmy ludźmi, nie aniołami."

Offline

 

#13 2007-05-19 17:58:10

ewelinka

nieśmiały kwiatuszek

5270401
Zarejestrowany: 2006-11-07
Posty: 727

Re: Zazdrość - pozytywna czy negatywna ?

teraz z głupoty weszłam na wikipedię i tam własnie jest definicja zazdrości:
Zazdrość to uczucie, odczuwane w sytuacji frustracji, gdy znany jest obiekt zaspokajający potrzebę i osoba posiadająca ten obiekt.
Uważana zazwyczaj za uczucie negatywne, choć w łagodnej formie może być np. bodźcem do pozytywnej konkurencji i realizacji własnych aspiracji.

Dlatego zgadzam się z wami, zazdrośc jest czyms złym, ale w pozytywnym słowa znaczeniu może być "bodxcem do pozytywnej konkurencji..." własnie to miałam na mysli w moim całkiem pierwszym poście w tym temacie


"Nigdy nie żałuj uśmiechu Guest bo uśmiech mową jest duszy, gdy słowa nie pomogą uśmiech sercem poruszy "

Offline

 

#14 2007-05-20 22:50:59

micialka

nieśmiały kwiatuszek

6271066
Zarejestrowany: 2006-10-23
Posty: 620

Re: Zazdrość - pozytywna czy negatywna ?

hhmm ja jednak bym wolała być "bodnięta" czym innym niż zazdrością


"A biada milczącym o Tobie, że mając mowę, stali się niemymi."
/św. Augustyn/

Offline

 

#15 2007-05-21 10:35:00

sz

listek

Zarejestrowany: 2007-05-19
Posty: 126

Re: Zazdrość - pozytywna czy negatywna ?

„Ci, którzy chcą się bogacić, wpadają w pokusę i w zasadzkę oraz w liczne nieporozumienia i szkodliwe pożądania. One to pogrążają ludzi w zgubę i zatracenie" (1 Tm 6,9).

Z zazdrości rodzą się nienawiść, obmowa, oszczerstwo, radość z nieszczęścia bliźniego i przykrość z jego powodzenia.
Św. Augustyn

Eweliko ja myślę tak...

Zazdrość jest czymś bardzo złym. Zazdrość jest zaraźliwa, unikajmy jej. Zazdrość to nienawiść do drugiego człowieka, bo kiedy zazdrościsz komuś nowej sukienki, samochodu, wykształcenia, pracy, rodziny... czujesz w sercu nienawiść. Zazdrość jest takim smutkiem z powodu czyjegoś szczęścia, ale i radością z powodu nieszczęścia. Owszem - może to doprowadzić do czegoś pożytecznego... ale podstawą jest nienawiść, nienawiść do drugiego człowieka!
W Wikipedii znalazłaś definicję osoby niewierzącej, osoby, dla której liczą się efekty, nie ważne jaką drogą należy do nich dojść. Podstawą nie może być grzech, grzech wyjątkowo niszczącym. Jednym z powodów, dla których ukrzyżowano Jezusa była właśnie zazdrość. "Miłość nie zazdrości", pamiętajmy o tym.



„Błogosławieni ubodzy w duchu, albowiem do nich należy królestwo niebieskie" (Mt 5,3).


Καὶ ὁ λόγος σὰρξ ἐγένετο, καὶ ἐσκήνωσεν ἐν ἡμῖν.

Offline

 

Stopka forum

RSS
Powered by PunBB
© Copyright 2002–2008 PunBB
Polityka cookies - Wersja Lo-Fi


Darmowe Forum | Ciekawe Fora | Darmowe Fora
www.wilcza.pun.pl www.2008menedzer.pun.pl www.kosmicznainwazja.pun.pl www.bushi.pun.pl www.arenaalbionu.pun.pl