OAZA ¦wiêtoch³owice


INTERNETOWE FORUM RUCHU ¦WIAT£O-¯YCIE W ¦WIÊTOCH£OWICACH


#1 2008-02-03 14:38:57

sz

listek

Zarejestrowany: 2007-05-19
Posty: 126

Epidemia

PLOTKA

Czym jest plotka?

Dlaczego?
Konsekwencje.
Prawda, fa³sz…?
Grzech?
Dawanie rady = plotka?

Synonim "OAZY"?



"A powiadam wam: Z ka¿dego bezu¿ytecznego s³owa, które wypowiedz± ludzie, zdadz± sprawê w dzieñ s±du."
(Mt 12,36)


Καὶ ὁ λόγος σὰρξ ἐγένετο, καὶ ἐσκήνωσεν ἐν ἡμῖν.

Offline

 

#2 2008-02-03 15:22:23

ewelinka

nie¶mia³y kwiatuszek

5270401
Zarejestrowany: 2006-11-07
Posty: 727

Re: Epidemia

Rewelacyjny temacik "sz" - plotka kojarzy mi sie z tekstem np: ty, bo Krysia wczoraj mia³a randkê z Alojzym w takiej taniej knajpie i w ogóle jakie cyrki odstawiali podobno..." a w realiach by³o tak ze byli w wykwintnej kawiarni z wy¶mienitym jedzeniem itd.
Dlatego plotka kojarzy mi sie z zazdro¶ci±, ¿e kto¶ jest szczê¶ciarzem bo jemu sie powiod³o a mi nie. I to rozpowiadanie na ca³e miasto z "ma³a poprawk±" a nie znamy prawdy, to jest okropne. W rezultacie wychodz± niesamowite historie nadaj±ce sie do kabaretu. a najciekawsze jest to ¿e potem nie ma winnego, kto to powiedzia³, bo na ogó³ ludie tak nie robi±, nie plotkuj± , nie obgaduj±.
Psinco prawda, to jest w naturze ka¿dego cz³owieka ale nikt nie potrafi sie do tego przyznaæ.
Dlaczego??
Tak jak ju¿ wczesniej powiedzia³am z zazdro¶ci przede wszystkim i by komus dokuczyæ i sie z niego ponabijaæ. to sa podsatwowe przyczyny.
Konsekwencje? rózne
Wychodzimy jednym s³owem (sorki za wyra¿enie) za idiotów (chyba nie treba t³umaczyæ dlaczego)
Z mojego punktu widzenia jest to grzech, bo jest to mówienie nieprawdy o kim¶ i rozpowszechnianie czego czego sie nie widzia³o nie by³o siê swiadkiem, i najczesciej jest to mówienie le o drugiej osobie.
Dawanie rady= plotka kojarzy mi siê z prestrzeganiem kogos na przyk³adzie innej osoby...

Synonim Oazy?? Chyba poniek±d tak, od wielu ludi s³yszy siê ró¿nie niewyobra¿alne historie które w rezultacie staja siê k³±mstwem, ale wczesniej kto¶ jest wysmiany itd, i jest to az ciezko powiedzieæ ale ludzie z oazy (owszem normalni ludzie) ale tez pope³niaja takie b³edy.Czasem jerst to nieprzemyslane i czasem zda¿a sie mówiæ cos nie¶wiadomie, ale w koñcu trzeba by by³o z tym powalczyæ i skoñczyc ze z³ymi nawykami...

Nie chcia³abym ¿eby ten post by³ odebrany ze ja to jestem idea³ i wogóle nie zda¿a mi sie plotkowaæ owsem przyznaje sie czasem sie zdaza ale teraz takie sytuacje ju¿ kontroluje.


"Nigdy nie ¿a³uj u¶miechu Guest bo u¶miech mow± jest duszy, gdy s³owa nie pomog± u¶miech sercem poruszy "

Offline

 

#3 2008-02-05 08:24:41

Basia:-)

kwietny p±czek

Zarejestrowany: 2007-03-17
Posty: 215

Re: Epidemia

zgadzam siê ca³kowicie z Ewelink±. Najgorsze jest to ¿e plotka rozchodzi siê w b³yskawicznym tempie i zazwyczaj ka¿dy dodaje do niej swój komentarz i po przetworzeniu plotka rozchodzi siê dalej. Ludzie szukaj± sensacji i czasem plotkuj± pod wp³ywem emocji. Ewelinka ju¿ piêknie o tym wspomnia³a. Ciê¿ko plotkê zatrzymaæ i wyja¶nienie czegokolwiek staje siê bardzo trudne. Bo jest te¿ tak, ¿e plotka kszta³tuje nasze zdanie o kim¶. I tak w sumie to nie wiemy jak by³o naprawdê i plotka staje siê g³ównym ¼ród³em informacji. Co do Oazy to owszem istnieje w niej siatka plotkarska i powiem to wprost. My¶lê ¿e to jest jedna z powa¿niejszych wad naszej wspólnoty a tak¿e parafii.


"Cz³owiek jest anio³em o jednym skrzydle, musi obj±æ drugiego aby móc wzlecieæ..."

Offline

 

#4 2008-02-05 18:18:27

Monika Baron

³ody¿ka

10578823
Zarejestrowany: 2006-11-06
Posty: 22

Re: Epidemia

Plotka-czasami ludzie lubi± sobie poplotkowaæ i to jest chyba nawyk kazdego z nas, a przede wszystkim kobiet, niestety. Plotka a wysmiewanie siê z kogo¶ to jest zupe³nie co¶ innego bo wy¶miewac siê mo¿na z kogo¶ np. jak sie ubiera albo jak sie zachowuje, a plotkowaæ to jak siê o kim¶ mówi, a pozniej jeszcze co gorsza dodaje siê co¶ od siebie i plotka idzie dalej a ka¿dy co¶ dodaje i wtedy powstaje co¶ co zupe³nie nie jest prawd± i nawet je¶li taka osoba chce nam opowiedziec jaka jest prawda to nie ka¿dy chce w to uwie¿yæ, pózniej trudno to wszysko jest odkrêciæ.  Ja w plotki nie wie¿ê...
Najlepiej nie wie¿cie plotk±...

Offline

 

#5 2008-02-06 16:50:17

an.Marta

Moderator

2667371
Zarejestrowany: 2006-11-03
Posty: 519

Re: Epidemia

my¶lê, ¿e trzeba by by³o powiedzieæ ¿e plotka to ogólnie synonim ludzi wspó³czesnych czasów... uwa¿am, ¿e ludzie plotkuj± czêsto bezwiednie bo plotka zosta³a " zaakceptowana" przez spo³eczeñstwo i czêsto bagatelizuje siê jej negatywny wp³yw... spraw± ciekaw± jest, ¿e w mediach jeste¶my faszerowani plotkami i niestety to ma du¿y wp³yw na to, ¿e przestajemy widzieæ w tym co¶ z³ego... a oczy na to plotkarskie z³o otwieraj± siê nam dopiero wtedy gdy plotka dotyczy nas samych i gdy do¶wiadczymy cierpienia które mo¿e wyrz±dziæ... wiêc tak ku refleksji nie rozdrabniaj±c siê niepotrzebnie.... trzeba nam uwa¿aæ na to co i jak o kim¶ mówimy bo po pierwsze mo¿emy bardzo skrzywdziæ niewinnego cz³owieka po drugie i co najwa¿niejsze kiedy¶ z tego co mówimy o innych zdamy sprawê Bogu....

a tak na koniec bardzo m±dre s³owa wspania³ej piosenki wspania³ego wokalisty Czes³awa Niemena


"Dziwny ten ¶wiat, ¶wiat ludzkich spraw, czasem a¿ wstyd przyznaæ siê. A jednak
czêsto jest, ¿e kto¶ s³owem z³ym zabija tak, jak no¿em.."


http://www.hli.org.pl/pl/Klub/Fr.gif
Kto nie przyjmie królestwa Bo¿ego jak dziecko, ten nie wejdzie do niego (£k 18, 17)

www.youthfl.org

Offline

 

#6 2008-02-07 20:11:25

an.Karol

Administrator

4829989
Call me!
Sk±d: st±d
Zarejestrowany: 2006-10-16
Posty: 10258
WWW

Re: Epidemia

plotki s± o dupsztala rozcza¶æ


Temu za¶, który moc± dzia³aj±c± w nas mo¿e uczyniæ nieskoñczenie wiêcej, ni¿ prosimy czy rozumiemy, Jemu chwa³a w Ko¶ciele i w Chrystusie Jezusie po wszystkie pokolenia wieku wieków! Amen.
//Ef 3, 20-21//

Offline

 

#7 2008-02-09 17:52:30

ewelinka

nie¶mia³y kwiatuszek

5270401
Zarejestrowany: 2006-11-07
Posty: 727

Re: Epidemia

Plotka to tez sataaysfakcja ludi wspó³caesnych, najczê¶ciej podczas spotkañ kiedy urywa sie jakis temat, to aby zab³ysn±æ wymysla siê cuda niewidy zeby byc extra:) zaszpanowaæ.... ehhhh a jest to okropne:( to lepiej pogadac o pogodzie, o kitach ale nie myslac czegos kosztem kogo¶ innego, bo tej drugiej osobie ¶wiat sie w pewnym momencie zawali. a osoba plotkuj±ca  niej szytdi i ma radoche.
Albo kiedy zatañczy³o sie z facetem albo z nim spotka³o i potem opowiadanie ¿e jakie tam siê cud niewidy dzia³y i wogóle. i spowodowac zazdro¶c w osobie nas s³uchaj±cej, a facetowi problemy którymi on i tak póxniej sie racej nie przejmuje.

OD DZI¦ PLOTKOM MÓWIMY STOP:)


"Nigdy nie ¿a³uj u¶miechu Guest bo u¶miech mow± jest duszy, gdy s³owa nie pomog± u¶miech sercem poruszy "

Offline

 

Stopka forum

RSS
Powered by PunBB
© Copyright 2002–2008 PunBB
Polityka cookies - Wersja Lo-Fi


Darmowe Forum | Ciekawe Fora | Darmowe Fora
www.undeadshadows.pun.pl www.pokemon-fan-gra.pun.pl www.swiatmagi.pun.pl www.wena.pun.pl www.youtubeforum.pun.pl