OAZA Świętochłowice


INTERNETOWE FORUM RUCHU ŚWIATŁO-ŻYCIE W ŚWIĘTOCHŁOWICACH


#1 2007-04-23 19:46:24

Sue

malutki listeczek

Zarejestrowany: 2007-04-09
Posty: 34

Szczerość

Ostatnio zastanawia mnie słowo szczerość? Czym jest szczerość? Czy bycie szczerym jest trudne?

Często mówimy, że w drugiej osobie szanujemy szczerość, ale czemu sami nie potrafimy jej nie jeden raz okazać? Wolimy się schować za maską pozorów, by zachować dobry obraz w oczach innych. Czasem boimy sie tego, jak druga osoba zareaguje na przekazane słowa, ale myślę, że do odważnych świat należy, więc czemu mamy bać się prawdy? Jasne, że nie wolno wszystkiego wszystkim gadać, bo przecież każdy ma własne tajemnice. Dwa- trzeba mieć wyczucie (takt) w przekazywaniu swoich poglądów:) bo tego przecież wymaga od nas dobre wychowanie.

Z drugiej strony większość z nas chyba tak na prawdę boi się szczerości i prawdy okazanej wobec nas. A przecież szczerość to jeden z filarów do zachowania zdrowych relacji międzyludzkich, bez niej są puste, bo skoro nie potrafimy być szczerzy wobec bliźnich, to chyba znaczy, że nie mamy zaufania do tej drugiej osoby, czyż nie??


"Przyjmij każdego takim, jakim jest. Każdy ma wady, nawet najlepszy. Jesteśmy ludźmi, nie aniołami."

Offline

 

#2 2007-04-24 07:19:39

ewelinka

nieśmiały kwiatuszek

5270401
Zarejestrowany: 2006-11-07
Posty: 727

Re: Szczerość

Piękny temat Sue! zgadzam się szczerośc to jeden a filarów do zachowania zdrowych relacji międzyludzkich Szczerość to piekne słowo o cudnym znaczeniu, i owszem zgodzę się z każdym, bycie szczerym nie należy do łatwych spraw ale do jakże cennych. Szczerości człowiek sie uczy całe życie, a czasem sie nawet zdarza że przez to jego całe życie sie jej nie nauczył.  Jednak nie wolno si.e poddawać.
Zgadza się szczerość wśród ludzi jest bardzo ceniona, jednak jesli powie sie cos szczerze drugiej osobie, a to tylko dlatego by jej pomóc, zawsze słychać słowa wyrzutu : "że jak ja mogłam coś takiego powiedzieć"
Zachęcam do wypowiedenia się na ten temat pozdrawiam


"Nigdy nie żałuj uśmiechu Guest bo uśmiech mową jest duszy, gdy słowa nie pomogą uśmiech sercem poruszy "

Offline

 

#3 2007-04-24 18:55:55

filip

nieśmiały kwiatuszek

status 5133670
10974010
Zarejestrowany: 2007-02-24
Posty: 527

Re: Szczerość

Szczerość powinna byc w kazdym związku.Czy przyjacielski czy innym

Ostatnio edytowany przez filip (2007-04-24 18:56:16)

Offline

 

#4 2007-04-24 20:12:57

Agatek

nieśmiały kwiatuszek

6301048
Zarejestrowany: 2007-04-04
Posty: 622
WWW

Re: Szczerość

fajny lecz dość trudny temat. Szczerość jest bardzo dziwnym zjawiskiem. Ludzie,którzy twierdzą,iż cenią ludzi szczerych obrażają się,gdy ktoś im mówi prawdę. Chociaż niektórzy wolą,gdy nie jest się z nimi do końca szczerymi,bo np. boją się usłyszeć prawdy. Ja chyba należę do osób,które wolą usłyszeć całą prawdę. Ja naprawdę chciałabym zawsze być szczera,ale czasami nie potrafię,boję się reakcji innych oraz czasami niezrozumienia(gdy wyrażam swoje poglady).Rzeczywiście,szczerości uczy się człowiek przez całe swoje burzliwe życie, ja także i mam taka nadzieje,że kiedyś będę szczera w stosunku do innych,że nie będę bała się szczerze czegos powiedzieć ze względy na to,że ne chce skrzywdzić drugiej osoby.
Wiem tez na pewno,że podstawą jakiegokolwiek związku czy relacji ( np.mama-dziecko) jest właśnie szczerość a co za tym często idzie-otwartość na krytykę.


Każdego dnia przy Tobie trwać, poznawać Ciebie

Offline

 

#5 2007-04-24 20:55:36

ewelinka

nieśmiały kwiatuszek

5270401
Zarejestrowany: 2006-11-07
Posty: 727

Re: Szczerość

Agatko pieknie to napisałas Brawo


"Nigdy nie żałuj uśmiechu Guest bo uśmiech mową jest duszy, gdy słowa nie pomogą uśmiech sercem poruszy "

Offline

 

#6 2007-04-24 21:39:37

Agatek

nieśmiały kwiatuszek

6301048
Zarejestrowany: 2007-04-04
Posty: 622
WWW

Re: Szczerość

dziękuje Ewelinko, ale w tym co napisałam nie ma nic nadzwyczajnego:)


Każdego dnia przy Tobie trwać, poznawać Ciebie

Offline

 

#7 2007-04-25 11:25:30

filip

nieśmiały kwiatuszek

status 5133670
10974010
Zarejestrowany: 2007-02-24
Posty: 527

Re: Szczerość

Jest wiele mądrych słów i nie ukryjesz tego jak wiele wiesz o życiu

Ostatnio edytowany przez filip (2007-04-25 11:26:00)

Offline

 

#8 2007-04-25 17:41:59

an.Marta

Moderator

2667371
Zarejestrowany: 2006-11-03
Posty: 519

Re: Szczerość

Szczerość to naprawdę coraz rzadziej spotykane zjawisko w tych czasach.... niestety... jak powiedziała juz Agata wielu ludzi w tych czasach boi sie mówić prawdę drugiej osobie.. niekiedy nie chcąc zranić, a niekiedy bywa też, że ludzie nie są szczerzy bo widzą w tym korzysci dla siebie... Z drugiej strony być szczerym to naprawdę trudne zadanie... ja osobiście ze szczerością nie mam problemu, ale mam za to problem z tym by ubrać tą szczerość w odpowiednie słowa, tak by nie urazić danej osoby i przekazać  jej coś w miarę jak najdelikatniej często ktoś ma mi za złe tą moją szczerość ale i tak myślę, że warto być szczerym no podsumowując uważam, że szczerość to wspaniała cecha tylko trzeba potrafić ją odpowiednio przekazać.


http://www.hli.org.pl/pl/Klub/Fr.gif
Kto nie przyjmie królestwa Bożego jak dziecko, ten nie wejdzie do niego (Łk 18, 17)

www.youthfl.org

Offline

 

#9 2007-04-26 09:25:53

Sue

malutki listeczek

Zarejestrowany: 2007-04-09
Posty: 34

Re: Szczerość

an.Marta napisał:

często ktoś ma mi za złe tą moją szczerość ale i tak myślę, że warto być szczerym no podsumowując uważam, że szczerość to wspaniała cecha tylko trzeba potrafić ją odpowiednio przekazać.

Piękne zdanie Martusiu i bardzo je pochwalam:) taka postawa jest godna polecenia, a troszkę pracy nad sobą nie zaszkodzi, by mówić prawdę. Nie ma nic gorszego jak obłuda i zakłamanie obrazu samego siebie....przez to, że nie potrafimy przyznać się przed samym sobą, iż jesteśmy niedoskonali. Póki sama przed sobą nie będę szczerze się przyznać do tego jaka jestem, nie będę szczera wobec drugiego człowieka   Też mam z tym problem, ale staram się pracować i w sumie chyba mi to wychodzi. Wystarczy tylko trochę chęci i optymizmu:) Do ideałów trzeba dążyć:P

Pewna mądra osoba zwróciła mi również uwagę na to, że bycie szczerym to też bycie wiernym swoim ideałom. Nie można biernie przyglądać się czy wysłuchiwać, jak ktoś mówi coś z czym się nie zgadzamy, bądź co gorsza co godzi w naszą godność.

Pozdrawiam!


"Przyjmij każdego takim, jakim jest. Każdy ma wady, nawet najlepszy. Jesteśmy ludźmi, nie aniołami."

Offline

 

#10 2007-04-26 16:23:41

ewelinka

nieśmiały kwiatuszek

5270401
Zarejestrowany: 2006-11-07
Posty: 727

Re: Szczerość

Sue - pieknie
Ja przyznaje się bez bicia tak dokładnie pracuje nad sobą od 1 wrzesnia 2006 roku. Każdy absolwent 1LO pewnie wie dlaczego. I teraz mogę powiediec z głowa w górze że jestem szczerą osobą, i zgodzę sie z Martusią, bardo cięzko jest każdą szcera wypowiedx ubrać w odpowiednie słowa. Ludzie chcą szcerości a potem jest tylko "obgadywanie" a jak ona mogła tak powiedieć. Potwierdzam bycie szczerym nie jest łatwe ale bardzo wazne i cenne w życiu człowieka.
Dlatego tak sumując pracujmy nad swoja szczerościa, wtedy będzie nam łatwiej w zyciu

P.S Brawa dla Martusi, która jako pierwsa animatorka skomentowała tego posta


"Nigdy nie żałuj uśmiechu Guest bo uśmiech mową jest duszy, gdy słowa nie pomogą uśmiech sercem poruszy "

Offline

 

#11 2007-04-27 23:50:31

Sue

malutki listeczek

Zarejestrowany: 2007-04-09
Posty: 34

Re: Szczerość

Dziś po raz kolejny doświadczam głodu szczerości wśród ludzi... to smutne... najgorsza prawda jest lepsza niż niemiłe rozczarowanie, że było się okłamywanym... i to przez na prawdę bliską osobę...eh...


"Przyjmij każdego takim, jakim jest. Każdy ma wady, nawet najlepszy. Jesteśmy ludźmi, nie aniołami."

Offline

 

#12 2007-04-28 16:33:12

ewelinka

nieśmiały kwiatuszek

5270401
Zarejestrowany: 2006-11-07
Posty: 727

Re: Szczerość

Sue - głowa do góry


"Nigdy nie żałuj uśmiechu Guest bo uśmiech mową jest duszy, gdy słowa nie pomogą uśmiech sercem poruszy "

Offline

 

#13 2007-04-29 00:07:13

an.Kasia.M

Moderator

Zarejestrowany: 2006-10-23
Posty: 111

Re: Szczerość

z własnego doświadczenia wiem, jak trudno jest być szczerym, zwłaszcza wobec osób bliskich, którym czasem chciałoby się powiedzeć kilka słów, jak to się mówi - gorzkiej prawdy... czasem jest tak, że człowiek woli zamilknąc wobec jakiegoś faktu, bo boi się, że zostanie niezrozumiany (albo, co gorsza - źle zrozumiany), boi się, że swoją szczerością niezamierzenie kogoś zrani...albo tak po prostu - milczy, żeby "nie pogorszyć sprawy"... zawsze wszystkim radziłam, żeby w sytuacji konfliktu z jakąś osobą, od razu szczerze z nią porozmawiać, bo w ten sposób można wiele wyjaśnić (o czym sie już niejednokrotnie przekonałam "na własnej skórze"), mimo że trzeba w to włożyć wiele serca i jednocześnie wysiłku, a ponadto wykazać się niesamowitym wyczuciem i odpowiednim, nazwijmy to - taktem... cena jest więc dość wysoka... niestety od jakiegoś czasu "mam okazję" żeby przekonywać się, że jeszcze więcej kosztuje odkładanie takiej rozmowy "aż nadejdzie odpowiedni czas"... no cóż... jak napisała Szymborska: "TYLE WIEMY O SOBIE, ILE NAS SPRAWDZONO"... (to jeden z moich ulubionych cytatów!) do szczerości i bycia szczerym też się to odnosi... można o tym mówić i mówić, ale to tylko słowa... ulotne i nietrwałe... życie pisze dla nas tak zaskakujące scenariusze, że nieraz sami zastanowimy się nad tym, czemu postąpiliśmy (albo właśnie nie postąpiliśmy) tak, a nie inaczej... życzę więc nam wszystkim, aby nasza szczerość była zarazem mądra, roztropna i... pozytywnie owocna


Nigdy nie trać nadziei! Cuda zdarzają się codziennie!!

Offline

 

#14 2007-04-29 12:58:28

ewelinka

nieśmiały kwiatuszek

5270401
Zarejestrowany: 2006-11-07
Posty: 727

Re: Szczerość

an.Kasia.M napisał:

życzę więc nam wszystkim, aby nasza szczerość była zarazem mądra, roztropna i... pozytywnie owocna

Dziękuje przez ta twoja wypowiedź wiele w tej chwili zrozumiałam


"Nigdy nie żałuj uśmiechu Guest bo uśmiech mową jest duszy, gdy słowa nie pomogą uśmiech sercem poruszy "

Offline

 

#15 2007-04-29 14:07:37

an.Agata

Gość

Re: Szczerość

Myślę, że SZCZEROŚĆ to pewna zdolność nie ukrywania swoich myśli, uczuć zamiarów... czegokolwiek by nie dotyczyły.. . Szczerość buduje zaufanie!

 

Stopka forum

RSS
Powered by PunBB
© Copyright 2002–2008 PunBB
Polityka cookies - Wersja Lo-Fi


Darmowe Forum | Ciekawe Fora | Darmowe Fora
www.bushi.pun.pl www.kosmicznainwazja.pun.pl www.2008menedzer.pun.pl www.sojuszteddyboys.pun.pl www.wilcza.pun.pl